Anzer polen
Anzerpoleni

Anzer Polen nedir ?

Anzer Poleni Türkiye’de üretilen  ve  endemik türk bakımından binbir çiçeklerle birlikte üretilen en meşhur Anzer çiçek Polenidir. .,Mayıs ayının ilk haftasıyla birlikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Anzer müthiş güzelliğini haziranla başlayıp temmuz ayıda  zirveye taşıyıp agustos da tamamlar.
Anzer poleni’nde  on sekiz çeşit amino asit ve on farklı minarel madde B gurubu vitaminlerinin tümü ek olarak C.D ve E vitaminleri, enzimler doğal hormonlar pigment, koenzim karbon hidrat ve fermentlere bulunmaktadır.
Anzer poleni ve polenlere kaynağına göre değişiklik göstermekle birlikte genel ortalama olarak % 35 karbonhidrat, % 20 su, % 20 protoin; % 5 lipid ve % 20 diğere maddeler vardır
Anzer Poleni Anzer Yaylasında Mayis ayının ilk  haftasıyla  filizlenmeye  başlayan yayla  haziran ayında  arıların vizildamasıyla binbir çeşit çiçek içinde  yaylaya has endemik türlerle birlikte yöreye has kafkas arısının çiçek özlerinden toplayarak  kovana  getirdikleri mükemmel bir besin maddesidir.

Anzer poleni

Polen zerreleri lüzumlu ( Vital) maddeleri ihtiva ederler. Bu zerrecikler üç tabakadan müteşekkil polen kabuğu içerisinde uzun müddet canlılıklarını ve besin değerlerini muhafaza ederler. Bu kabuklar tatlı ortamlarda daha kolay çatladığı için tatlı maddelerle, özellikle balla birlikte alınması tavsiye edilir. Ilık süte katarak da alınabilir. (her hangi bir  şeye karıştırmadan kendi haliyle de yene bilir.)
Anzer polen faydaları
Anzer poleni faydaları
Anzer poleni’ni :   Aç karnına, kahvaltıdan en az 1 saat önce almanızı tavsiye ederiz.
Günlük düze bir seferde alınabileceği gibi, Sabah kahvaltısından 1 saat önce , öğle –akşam yemeklerinden 1 saat , gece yatarken yemeklerden 1saat önce de bölünmüş düzeler halinde  alınabilir.

Anzer Poleni kullanımı

Serin ve  rutubetsiz bir yerde tercihen ambalajı içinde buzdolabında muhafaza ediniz. Cam kavanozdaki polenleri ise kapalı şekilde  buzdolabında saklayınız. Anzer Poleni’ni -18 de buzdolabinda gavanozda işik almıyacak şekilde muhafaza ederseniz,  Anzer Poleni çok taze ve canılı kalacaktir

Bilim Adamlarına göre Pölen ve Pölenin faydalari  :

Sabah, öğle ve akşam bol vitamin almak için polen yiyiniz. Ilık süt, çay, kahve yada suya karıştırılır veya doğrudan yenilir. Günlük normal miktar bir çay kaşığıdır..

Anzer Poleni Faydaları

Anzer Poleni Anzer balı ile karıştırılıp kullanılabilinir…
Anzer Poleni ılık süt ile karıştırılıp kullanılabilinir.
Anzer Poleni olduğu gibi büyük küçük ve bebeklere olacak şekilde  Anzer Poleni kullanım talimatindaki gibi de kullanılır.
Anzer Polenini Anzer Balı, Arı sütü, Propolis, Çörek otu, zencefil ile karıştırılarak kür halinde de kullaanılabilinir…
Kışın kardan dolayı ulaşıma kapalı olan Anzer yaylasi yolu, nisan ayında açılmakta ve sonbaharla birlikte kar ulaşımı engelleyene kadar devam etmektedir. Mayıs ayıyla birlikte Anzer’e doğru başlayan yayla göçü ve konaklaması sonbahardaki geri dönüşle sonuçlanmaktadır. Köy halkından hayvancılıkla uğraşanlar akşam yaylalara giderek Anzer peyniri ve Anzer tereyağı üretimlerini yaptıktan sonra sabah tekrar köye geri dönerler.
Rizeden Anzere iki saatlik bir yolculukla ulaşılabilinir. Temmuz, ağustos, eylül aylarında Rize ve Anzer’den karşılıklı olarak hergün düzenli olarak dolmuş minibüs seferleri yapılmaktadır. Anzer yaylasında konaklama ihtiyacını giderecek özel ve köy odasına ait moteller vardır. Yerel yemeklerle günlük yemek hizmeti sunan köyde mangal ve taze et bulunabilir.
Gezi, fotoğraf, traking doğa tutkunlarına hitap eden kır çicekleriyle dolu çayırlıkları, yamaçları, dağları, büyüklü küçüklü 9 krater gölüyle ve tarihi ahşap evleriyle görünmeye değer bir yer olan Anzer, Alcahal, Buzlaşan, Herami dağları krater gölleriyle ziyaretçilerini beklemektedir. Bu göllerden sadece Alcahal dağındaki Dipsiz göle arabayla ulaşılabilmektedir. Diğer göllere bir birbuçuk saatlik yaya yürüyüşüyle ulaşılabilir.
Alcahal dağını aşıp Bayburt’a kadar ulaşan toprak yolda dağın zirvesine ulaşıp Rize-Bayburt il sınırını ayıran geçit noktasında her iki vadiyi kuşbakısı seyretmek mümkündür. Anzerin adım başı karşınıza çıkacak pınarlarını ve köy merkeziyle kosmer yaylası arasında bulunan „Kırmızı Su“ diye bilinen şifalı suyu içmenizi tavsiye ederiz.
Anzer Yaylasi‘nda Kafkas arilarinin binlerce çiçeklerden aldiklari çiçek özlerini kovandaki protoin miktarini karşılamak ve yavrılarını beslemek için arka bacaklarıyla kovana getirip petek gözlerine depoladiklari erkek hücrelerine Polen ( Anzer Poleni ) denir.
Anzer Poleni minarel, vitamin ve enzim bakımından besin değeri çok yüksek bir gidadir. Anzer poleni Anzer yaylasinda binlerce çiçek çeşidinden ve anzer yaylasi na has endemik türlerden oluştuğu için diğer yayla polenlerine göre çok daha kaliteli vitamin ve minarel değeri yüksektir.
Anzer Ballıköyü yaylasının bağlı olduğu Rize İkizdere İlçesi  iki derenin birleştiği yerde kurulduğu için İkizdere adını almıştır. M.Ö. 3000 yıllarında İkizderenin bir yerleşim merkezi olarak kulllanıldığı tarih kaynaklarında belirtilmektedir. İlk Türkler Yıldırım Beyazıt ordusundan ayrılıp İkizdere’ye gelen Süleyman Çelebi ve onun askerleridir. Türklerin gerçek anlamda İkizdere’ye yerleşmesi 1463 yılından sonra olmuştur. Tarihi kaynaklarda Osmanlı sultanlarına Anzer balı gönderildiği geçmektedir.