S.S. ANZER BALLIKÖYÜ KOOPERATİFİ

anzer bali
anzer bali
S.S. Anzer Ballıköyü Kalkınma Kooperatifimiz Rize ili, İkizdere ilçesi eski ve bilinen adıyla Anzer, yeni adıyla Ballıköyde dünyaca ünlü Anzer balının kalitesini korumak, ve belli bir standarta tutmak amacıyla Anzer köyü halkı tarafından kurulmuştur.
Anzer Balı Kooperatifimizin satış yeri Rize şehir merkezidir. Anzer Balı Kooperatifi Üyelerimizin Tamamı Anzer Ballıköyü köy sakinlerimiz ve Anzer balı üretimi ile uğraşan Anzer li arıcılarımızdır. Anzer Balı Dünyada en çok taklit edilen, sahtesi en çok piyasaya sürülmek istenen bir baldır.

 

Anzer Bali
Anzer Bali Kooperatifi
 
Anzer yaylasında anzer balı üretimi hazıran ayında başlamaktadır. Anzer balının kooperatifimiz ortağı ve diğer Anzer köyü (Ballıköy) halkı tarafından üretilen ballar genel olarak Ağustos ayı başında sağılmakta ve kooperatifimize teslim edilmektedir.
Üreticilerimiz ürettikleri Anzer balını kooperatifimize getirip kooperatif yönetiminden en az 3 veya 4 kişi ve bir de gıda mühendisi nezaretinde gelen Anzer balından 250 gram cam kavanozdan numune alınır ve numaralandırılır. Gelen bal tartılarak 3 nüsha seklinde tutanak tutulur. Geriye kalan bala da aynı numara vurulur, tartılır 3 nüsha halindeki fişe işlenir. 3 nüshanın bir tanesi üreticiye, bir tanesi getirilen bala, bir tanesi de kooperatifimizede kalır. Teslim alınan bal çelik ve alarmlı dolaplarımıza mühürlenip konur. Alınan 250 gramlık numune Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Uygulamalı Biyoloji Ana Bilim Dalı‘na gönderilir.
Anzer Balında , Anzer florasına uygunluğu için pölen tahlili, Balın rutubeti, şekeri, glikozu ve sakaroz tahlilleri yapılır. Anzer florasına uygun olup olmadığı kooperatifimize resmi bir yazı ile bildirilir. Hacettepe Üniversitesi kesin ve kesinlikle kooperatifimiz haricinde Anzer balı tahlilini başka hiç bir şahıs firmalara , gerçek ve tüzel kişiliğe Anzer balı Analizi yapmamaktadır.
Tahlilden gelen ballar Anzer florasına uygunluk göstermediğinde ballar üreticilere geri iade edilir. Tahlil ücreti üreticilerden tahsil edilir. Anzer balına uygunluk gösteren ballar üreticiden tartılarak teslim alınır. Anzer balı Kooperatifimizin yönetiminden en az 3 kişi ve gıda mühendisi nezaretinde çalışan kişilerle beraber hijyenik bir ortamda 250 gram, 500 gram ve 1000 gram olarak cam kavanozlara güvenlik bandajı vurulup ve etiketlenip kurşun mühürle mühürlenip dolumu yapılmış olur.
Anzer Ballıköyü Kooperatifimizin üretim izni, dolum izni, TSE belgesi, Türk Patent Enstitüsü’nden S.S. ANZER BALI KOOPERATİFİ, S.S. ANZER BALLIKÖYÜ ANZER BALI , ANZER YAYLASİ, ANZER BALLIKÖYÜ, BALLIKÖY ANZER , markalarımız bulunmaktadır. Ayrıca kooperatifimizin hiç bir yerde satış müdürlüğü ve distribütörlüğü bulunmamaktadır. Direkt üreticiden halka arz seklinde çalışmaktayız.
S.S. ANZER BALI KOOPERATİFİMİZİN Bugüne kadar birebir ürünlerini taklit eden kişi ve kuruluşlar hakkında adli merciler nezdinde yaptığımız suç duyuruları ve haklarında açılan ceza davalarının caydırıcılığı konusunda yeterli derecede etkili olamadığımızı gördüğümüz için;
“Anzer Bal Kooperatifi”, “Anzer Kooperatifi” “TSE Onaylı Anzer Balı” “Anzer Ballı Köy Kurumsal Sitesi” “Hacettep Üniversitesi Tahlilli Anzer Balı” gibi tanıtıcı ve yanıltıcı isimler kullanan S.S. Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile hiç bir ilgileri olmayan aşağıda web sayfaları olan şirket, şahıs ve kuruluşları kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Bir balın Anzer balı olabilmesi için :

ANZER BALLIKÖY  ANZER  YAYLASI’nda üretilmesi gerekir..
Anzere has endemik çiçeklerin balın içerisinde bulunması gerekir.
Ağaç anlamındaki bitkilerin Anzer balının içerisinde bulunmaması gerekir.
Anzer de Ağaç anlamında hiçbir bitki yoktur. Anzere has endemik çiçekler de ancak (Tahlille Laboratuvar ortamında belirlenmektedir).
Anzer’in komşu köylerinde ve aşağı, köylerinde , Ağaç anlamında bitki çeşitliliği zengindir. Yaylamızı diğer yaylalardan ayıran en önemli özelliklerden bir taneside budur..
Eğer Balda, komar çiçeği  (orman gülü, beyaz , mavi komar ), böğürtlen, Ağaç likapa ( yaban mersini), erik, , armut,elma, çifin, kuş burnu, çam ,kestane , ihlamur, karamiş, Akasya….gibiii… bitkilerin bulunması , balın anzer yayalasında üretilmediğine kanıttır..  balımızda bu gibi bitkilerden kesinlikle bulunmamaktadır……
Anzer hariç diğer yaylaların hepsinde bu bitkiler mevcuttur.
Balımızın ANZER Adını kullanarak köy ve  yaylalarının da  adlarını ekleyerek ( Anzer…x) , ( (Anzer… Y )gibi . Sahte Anzerbalı pazarlayanlara inanmamanızı, ve inanmanız durumunda aldatılmakta,  kandırılmakta, olduğunuzu unutmayınız . Hakiki Anzer balı talebiniz durumunda  dikkat etmenizi Önemle rica ederiz…..
Balliköy anzer yaylamızda, üretilen anzer ballarının hasatı (2014-2015 sezonu)  önümüzdeki ağustos ayının 15 ile 20’si arasında yapılacaktır, elde edilen  ballar hacettepe üniversitesine gönderilerek anzer balı standardına uygunluğu belirlendikten sonra  piyasaya sürülecektir.
Saygı değer halkımız  hakiki  doğal gerçek anzer balı ve anzer polenini, Hacettepe Tahlilli, marka Tescilli,, Etiketli, Mühürlü, Garanti bantlı olarak Rize deki satış yerimizden ve İnternet yoluyla da  http://www.anzerbali.com  sitemizden temin edebilirler.
Anzer balı tüketicilerimiz siparişlerini tarafımıza,  e-mail yada telefonla ileterek alabilirler.
NOT: Köy sakinlerimiz haricinde, köyümüze dışardan arı kovanı ticari olarak girmesi kesinlikle yasaktır…Anzerbalı üretimi sadece ve sadece köy sakinlerimizce yapılmaktadır…..
SAYGILARIMIZLA…………………………..